ماجراهای سایت نا محترم الف و بانکها

در اینجا با تشکر از اطلاع رسانی مجید آقای گل بخاطر اطلاع رسانیشون ؛ بخشی از جوابیه همکار و روابط عمومی بانک رو جهت تنویر افکار عمومی که توی سامانه آموزشی بانک  اومده اینجا مطرح میکنم. به امید اینکه اینجور سایتها قبل از طرح چنین موضوعاتی اول به کنه مطلب برسن و بعدا سعی در تشویش اذهان عمومی کنند. و د ر اخر هم باید عرض کنم که ما ادعا نمیکنیم بی نقص هستیم و سیستم سازمانی و نرم افزاری و سخت افزاری ما توی شبکه بانکی تکه نه آقا.ما خودمون هم به برخی روندها همچون کمبود نیروی صف برای ارئه خدمت به مشتریان یا برخی مدیریتها ایراد داریم ولی نسبت دزدی و اخاذی از بد بختی دیگران ا توی این روزهای پر مشغله کاری آخر سال خستگی به تن ما میذاره. واقعا انصاف نیست چند بار شده که واسه پاس شدن مشتری بهش زنگ زدیم وایشون ما رو سر دووندنو و ما با استناد به قول ایشون وصولی دادیم واشون باز هم تا ساعت 2.5 واریز نکردن و ما مجبور شدیم با هزاران خواهش و تمنا وصولی پس بگیریم وآخر سر چک رو علیرغم میل باطنی برگشت بزنیم

متن زیر عینا از سایت الف نقل شده است:

کد مطلب: 145953
سواستفاده بانک تجارت از کسر موجودی حساب مشتریان+ جوابیه بانک
دردل بینندگان، 17 اسفند 90
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۰ ساعت ۰۸:۴۵
یکی از بینندگان الف با ارسال دردلی از ماجرای برداشت بدون اجازه شعبه مرکزی بانک تجارت از موجودی حساب خود و برگشت زدن فوری چکهای کلر حتی پس از تامین موجودی و پاس شدن آنها را شرح داده و خواستار دخالت بانک مرکزی و سازمانهای نظارتی برای جلوگیری از این نوع سواستفاده بانک تجارت شده است. در انتهای در دل این بیننده نیز جوابیه بانک آمده است:

بانک تجارت اخیرا چکهای کلری را که دارای کسر موجودی باشند، بدون اطلاع صاحب حساب بلافاصله برگشت می زند و حتی اگر صاحب حساب سریعا موجودی لازم را تامین کند و چک پاس شود، بانک تجارت بازهم مورد را به عنوان چک برگشتی به بانک مرکزی اعلام می کند تا در سوابق صاحب حساب ثبت شود. شاید این رفتار بانک در نگاه اول تعجب انگیز به نظر برسد چراکه زحمت مضاعفی برای کارکنان بانک ایجاد می کند. اما موضوعی که این فرایند را جالب می کند، کاسبی جدید بانک از این محل است.

بانک تجارت بابت هر اعلام چک برگشتی به بانک مرکزی، مبلغ ۳۰۰۰تومان بدون اجازه یا حتی اطلاع صاحب حساب از حساب وی برداشت می کنند. سواستفاده بانک تجارت از حساب صاحبان چکهای دارای کسر موجودی به همین جا ختم نمی شود. صاحب حساب که با تامین وجه و پاس کردن چک اش تصور نمی کند بانک تجارت برایش چک برگشتی به بانک مرکزی اعلام کرده، پس از مدتی متوجه این کار بانک می شود و در مراجعه به شعبه مربوطه درخواست رفع سواثر می کند. در این زمان شعبه بانک تجارت بابت ارسال هر تقاضای رفع سواثر به بانک مرکزی، مبلغ ۱۰۰۰۰تومان دیگر از حساب صاحب چک برداشت می کند.

در واقع بانک تجارت با اعلام فوری چکهای برگشتی به بانک مرکزی و ارسال مجدد درخواست رفع سواثر نه تنها مشتریانش را با مشکلات بزرگی مواجه می کند بلکه منبع درآمد جدیدی نیز پیداکرده است. درآمدی که بدون اجازه و اطلاع صاحب حساب از موجودی او برداشت می کند.

اداره روابط عمومی بانک تجارت در واکنش به انتشار این دردل بیننده الف، جوابیه ای ارسال کرده است که در پی می خوانید:

با عرض سلام و احترام
با عنایت به مطلب مندرج بر روی صفحه درد دل خوانندگان آن پایگاه خبری محترم تحت عنوان " سوء استفاده بانک تجارت از کسر حساب موجودی مشتریان" از سوی یکی از هموطنان ، توضیح ذیل جهت آگاهی کاربران آن پایگاه خبری و رفع ابهام از هموطن مورد اشاره ارسال می گردد :

براساس دستورالعمل های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران شعب بانکهای کشور به هنگام ارائه چک از سوی مشتریان در صورت کسری موجودی مکلف به اعلام موضوع به صورت آنی به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هستند ، امری که در راستای صیانت از حقوق ذینفعان چکهای صادره و افزایش اعتبار چک به عنوان یکی از مهمترین اسناد مبادلاتی اقتصاد کشور صورت می گیرد.

همچنین به اطلاع این هموطن محترم که اخذ کارمزذ اعلام چک برگشتی به بانک مرکزی و رفع سوءاثر چک برگشتی را "سوءاستفاده" و "کاسبی" بانک تجارت عنوان نموده اند می رساند که کسر این مبالغ نیز دقیقاً براساس مجوزهای صادره از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد.

بدیهی است شعب بانک تجارت نیز همچون سایر شعب شبکه بانکی کشور تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا هیچ یک از مشتریان خود را از دست نداده و در چهارچوبی که قانون تعیین نموده تمام ابزارهای لازم برای حفظ و رضایت مشتریان را به کار گیرند ، بنابر این منطقی به نظر نمی رسد که بانک بخواهد با انگیزه کسب درآمد کارمزد اعلام چک برگشتی اقدام به ایجاد نارضایتی در مشتریان ماندگار و متعهد خود نماید.

 

 

امید:  در جواب درددل بینندگان باید عرض کنم شخصا از کسانی هستم که هیچ وابستگی به بانکی ندارم با اینکه به خیلی از کارهای بانکی می توان ایراد گرفت در این مورد خاص حق را به بانک می دهم.شخصی که چک صادر می کند یعنی در بانک موجودی لازم را دارد و بانک هیچ تعهدی مبنی بر اینکه به صاحب حساب کسری موجودی را اطلاع دهد ندارد.فرضا اگر چنین چیزی هم بود ایا همه باید انقدر صبر کنند تا صاحب حساب لطف کرده و موجودی خود را تکمیل کند؟؟ ایا کارمندان بانک انقدر وقت اضافه دارند که برای مشتری ها یکی یکی تلفن کرده و کافی نبودن موجودی را گزارش دهند؟

 

 

جناب آقای ت........ اینجانب توضیحاتم را راجع به سایت مربوطه ارائه دادم که چکیده آن در ذیل آمده است و صد حیف که نتوانستم آنچه را در فکر و قلبم بود را منعکس کنم تا جواب دندان شکنی را به تمامی آنها بدهم ، با این حال باز هم از شما تشکر و قدردانی می کنم که بنده را راهنمایی کردید.

بسم الله الرحمن الرحیم باسلام خدمت تمامی عزیزان هموطن احتراما به اطلاع می رساند که اینجانب در شعبه یی از بانک فعالیت می کنم در مورد این عزیزی که راجع به چکهای برگشتی نظر داده بودند اولا بانک تجارت و نوع مدیریت آن و نحوه رسیدگی به امور شعب روش های خاص خودش را دارد ویکی از این روشها نمره منفی دادن به شعب خود به علت تعداد چکهای برگشتی می باشد یعنی اینکه اگر شعبه ای در یک روز تعداد چکهای برگشتی مشتریانش زیاد باشد به همان تعداد نیز نمره منفی را برای شعبه به ارمغان می آورد پس در درجه اول تمامی تلاش یک رئیس شعبه و همکارانش این است که اصلا چک مشتریش برگشت نخورد و حتی المکان از تعداد آن بکاهد . در مورد مبلغ کارمزدها نیز بایستی عنوان شود که این مبالغ اعلام شده از ناحیه سیستم بانک مرکزی بوده و تابع یک بانک مشخص یا به دلخواه یک بانک مشخص نمی باشد . آیا این عزیزی که طراح این مساله به این مهمی بوده است و بانک تجارت را متهم می کند که از طریق چکهای برگشتی مشتریانش درآمد زایی میکند سوالی دارم و اینکه آیا ایشان آماری دارنند و این آمار ایشان این را نشان میدهد که بانک تجارت در صف اول این آمار است و راه دیگر اینکه آیا بانک مرکزی ، بانک تجارت را در میان کل بانکهای دولتی و خصوصی مقام اول را به این بانک از حیث تعدد چکهای برگشتی عطا کرده است و یا اینکه کدورت دیگری در بین بوده است یا ماجراجویی و یا .... ودیگر اینکه این عزیز یک مسئله مهم را نادیده گرفتند و آن اینکه ما درختی هستیم و تبر را بگیریم و خود را قطع کنیم آیا مگر این امکان دارد که حیات بانک که نیازمند مشتری است و کاری کند که ادامه حیات خود را به خطر بیندازد و بخواهد ریشه خود را بخشکاند پس بهتر است که کمی فکر کنیم و در آخر نیز راجع روزهای که بحث شده بود در رابطه با مسیر طی شده چک برگشتی از شعبه مورد نظر تا اینکه به مقصد نهایی یعنی لیست سیاه بانک مرکزی برسد الان ما در بانک یک سیستمی داریم که اگر یک چک برگشت خورد و شماره چک در برنامه محفوظ است که اگر چک آمد به شعبه مورد نظر و پاس شد برنامه از ما دوباره سریال دسته چک را می خواهد چرا ؟ بعلت اینکه چک مورد نظر در همان شعبه سوءاثر شود و سابقه آن از بین برود در ضمن آیا مدرکی وجود دارد که یک روزه چک برگشت بخورد و بعد همان چک کمتر از یک هفته یا کمتر از ده روز به سیستم بانک مرکزی منتقل بشود آیا اینها این مدرک را دارنند که بتوانند آن را ثابت کنند ودر آخر از تمامی هموطنان عزیز این کشور اسلامی کمال تشکر و قدردانی را دارم که عزیزان ما که کامل نیستیم و عنوان کنیم هیچ عیب و ایرادی نداریم بلکه بایستی ما را نقد سازنده کنید تا به کمک شما عزیزان کامل شویم نه اینکه بخواهیم انطوری با آبروی یک سازمان و یا یک نهاد که هدفی جز کمک به هموطنان و هموار نمودن چرخه اقتصادی این مملکت را دارد حرمت آن را بازی بگیرنند و بخواهند که آنرا کوچک و حقیر جلوه بدهند . و هموطنان عزیز بدانند که بانک تجارت و کارکنانش زحمتکش آن از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد مگر در خدمت رسانی به شما مردم اسلامی ایران

 

/ 1 نظر / 16 بازدید
سیمین

من نمی دونم این سایت الف چه می خواد آخه از جون ما بانکی ها.درس عبرت هم نمی شه واسش هرچه بلا به سرش می یاریم.انگاری این بار دست گذاشته روی بانک تجارت